Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Publiczne Przedszkole Nr 3 "Skrzat"

Grupa XVI

  •  

Wychowawcy grupy

Katarzyna Kędzierska - kkedzierskak@eskrzat.pl

Bożena Pietrzak - bpietrzak@eskrzat.pl

Godziny pracy grupy:
Pn 7.30- 16.30
Wt.8.00- 16.00
Śr 7.30- 16.30
Czw.7.30- 16 30
Pt.7.30- 16.30

Dyżur poranny w sali grupy VIII, dyżur popołudniow w sali grupy VII.

GALERIA GRUPY XVI

Wydarzenia w grupie:

Tydzień w grupie XVI upłynął na utrwalaniu wiadomości na temat ptaków zimujących w Polsce. Niektóre z nich czasami zaglądają nawet do naszego przedszkolnego karmnika. Poznały też zwierzęta, które zapadły w sen zimowy, liczyły, czytały, tropiły ślady, wykonywały ciekawe prace plastyczne i wesoło się bawiły.

W minionym tygodniu grupa XVI zgłębiała tematykę dotyczącą mierzenia czasu kiedyś i dziś; skąd się biorą dzień i noc; utrwalała wiadomości dotyczące charakterystycznych pór roku oraz miesięcy oraz ich kolejności następowania  po sobie; zapoznawały się z literą " U, u".; śpiewały; gimnastykowały się eksperymentowały, tworzyły kreatywne prace plastyczne,
 a przede wszystkim dobrze się bawiły.
 
Tematy kompleksowe na miesiąc styczeń:
1. Czy można cofnąć czas 
2. Kto jest kucharzem leśnych zwierząt? 
3.Kto to taki, mama mamy, tata taty?
4. Dlaczego pewien czwartek jest tłusty?

Dziś podczas nieobecności dzieci w sali odwiedził ,,Skrzaty" miły gość. Zostawił  pod choinką słodkie podarki, które sprawiły ogromną radość i uśmiech na dziecięcych buziach. Nie wiemy tylko jak ów gość dostał się do naszej sali, gdy przedszkole było zamknięte, a my tuż obok byliśmy na zajęciach gimnastycznych? :)
W imieniu dzieci dziękujemy za niespodziankę :)

Gościem w grupie była mama Małgosi, która przygotowała dla dzieci kreatywne warsztaty plastyczne.
Dzieci miały okazję wykonać kolorowe i błyszczące ,,pawie oczka" oraz łańcuch choinkowy z bibuły.
Ślicznie dziękujemy za wizytę.

"Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnisprawnościami w grupie XVI".
O tym, jak ważne jest zrozumienie innych i kontakt z rówieśnikami bez względu na to, jak się wygląda i jaka dolegliwość nas dotknęła, dzieci dowiadywały się z bajki psychoedukacyjnej 
" O mądrej królowej pszczół" R.Wieliczko. Trzeba przyznać, że przemyślenia przedszkolaków i ich wypowiedzi były bardzo mądre i " dorosłe".
Ponadto wraz z nastaniem grudnia nastąpił początek grupowego odliczania do dnia przybycia Mikoła.  W sali zawisła magiczna kamera przez którą Mikołaj " podgląda" wszystkie starania i dobre serce Dzieci, o czym poinformował w specjalnym liście.

Urodzinki Antosia.
 
Życzymy Ci dużo zdrówka i samych pięknych chwil w życiu Antosiu.

Tydzień z życia grupy XVI
Szukanie odpowiedzi na pytania: Gdzie można znaleźć Małą i Wielką
Niedźwiedzice? Jak długo trwa lot na księżyc? Co to jest kosmos?
Czym różni się praca astronauty i astronoma???? oraz wiele innych
ciekawych pytań ????
Oprócz tego:
 -wizyta taty Mai z pieskiem Bąblem,
-udział w koncercie ,,Być Polakiem"-poznanie galowych mundurów Wojska
Polskiego i elementów musztry paradnej
-pierwszy śnieg, wielka radość i uśmiech na dziecięcych twarzach.
Na zakończenie tygodnia zabawy integracyjne z okazji ,,Dnia Pluszowego
Misia" oraz historia powstania pluszowej zabawki.

TEMATY KOMPLEKSOWE NA MIESIĄC GRUDZIEŃ:
1. Co cieszy Mikołaja?
2. Jakie sporty uprawia Pani Zima?
3. O czym w święta każdy z nas pamięta?
4. Który żywioł  jest najważniejszy?

W minionym tygodniu grupa XVI "podróżowała" po mapie Polski poznając jej poszczególne regiony; stroje ludowe i brzmienie muzyki ludowej; dowiadywały się o charakterystycznych dla danych regionów potrawach oraz legendach; tańczyły; śpiewały; wykonywały kreatywne prace plastyczne i wesoło bawiły się odgrywając scenki darmowe, a także usprawniając technikę wiązania sznurowadeł; poznały również literę " D, d" oraz znaki matematyczne  większości i mniejszości. To był bardzo pracowity tydzień.

To będzie niezapomniana wizyta grupy XVI w Fabryce bombek w Wołominie. Dzieci ,,pod okiem" Św. Mikołaja poznały etapy powstawania przepięknych ręcznie zdobionych bombek, a także samodzielnie bombki zdobiły. Gorąco liczymy, że przygotowane w domach z pomocą najbliższych listy do Św. Mikołaja wkrótce dotrą do adresata

  • Grupa XVI w barwach narodowych świętuje 11 Listopada.
"Polska Niepodległa dumnie w naszych sercach brzmi....."
I rzeczywiście z piersi każdego dziecka z naszej grupy  z wielkim przejęciem, szczerością, jaką tylko przedszkolaki potrafią wzniecić w widowni, popłynął program artystyczny, który dostarczył wszystkim wielu wzruszeń.
Dziękujemy Wam Kochane Dzieci za żarliwe wzniecanie w nas ducha patriotyzmu oraz za tak piękne namalowanie obrazu" tego dnia, który w zarysie zrodził się w naszej wyobraźni, ale  dopiero Wy swoim talentem i włożonym wysiłkiem nadaliście mu odpowiedni koloryt i niepowtarzalne ramy. Jesteśmy z Was bardzo dumne!

Tydzień grupy XVI upłynął na wspominaniu Wielkich Polaków,  którzy zapisali się w historii Polski; szlifowaniu układów choreoograficznych przygotowywywanych na uroczystość 11 Listopada, a także na różnorodnych zabawach swobodnych i ćwiczeniach dydaktycznych związanych z literą " T, t" oraz cyfrą 5, a także  na tworzeniu pracy plastycznej o szarej, deszczowej jesiennej pogodzie.
 

Cisza, zadumanie, zrozumienie istoty przemijania pokoleń, należny szacunek dla zmarłych, towarzyszył dzisiaj dzieciom z grupy XVI podczas spaceru na mogiły żołnierzy, poległych w wojnie 1920 i 1939 roku spoczywających w starej części naszego, ząbkowskiego cmentarza. "Polska, Niepodległa dumnie w naszych sercach brzmi ... Tyle było starań byś mógł w wolnym kraju żyć" - zachować w serdecznej pamięci Tych, którzy oddali Swe życie broniąc Ojczyzny, to nasze zadanie na dzisiaj, jutro i zawsze.

TEMATY KOMPLEKSOWE NA MIESIĄC LISTOPAD:
1. Dlaczego nawet superbohater ma obowiązki?
2. Co powinien wiedzieć każdy Polak?
3. Czy Kujawiak może tańczyć krakowiaka?
4. Gdzie można spotkać Małą i Wielką Niedźwiedzice?

  • Aktywności mijającego tygodnia dzieci z XVI grupy .
Skrzaty utrwalały wiedzę nt zjawisk atmosferycznych, w tym roli wiatru w życiu roślin i ludzi oraz tego dlaczego ruch jest taki ważny dla zdrowia. Poznawły literę " O, o" i cyfrę "3" ; uczestniczyły w  zajęciach w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski ucząc się postaw społecznych opartych na tolerancji , szacunku i empatii wobec osób niewidomych; malowały, śpiewały oraz dały taneczny popis swoich umiejętności ruchowych podczas niezwykle energetyzującego koncertu "Muzyki  Andów" w wykonaniu muzyków pochodzących z Ameryki Południowej.

Urodziny Dawida, Lesia i Patryka  Chłopcy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!!!

Dzięki uprzejmości mamy i siostry Natalki S. dzieci miały przyjemność i możliwość wykonać owsiane ciasteczka. Każde dziecko uważnie słuchało poleceń, aby wszystkie potrzebne składniki do wykonania ciasteczek trafiły do misek. Dzieci liczyły, odmierzały, przesypywały, odsypywały, dosypywały, aby wszystko się zgadzało z przepisem.Cała grupa zgodnie postanowiła wypróbować przepis mamy Natalki na owsiane ciasteczka z bakaliami w warunkach domowych :) Dziękujemy za kreatywnie i miło spędzony czas :)

10.10.2022 obchodziliśmy w przedszkolu "Dzień Gier Planszowych". Dzieci z grupy XVI dołączyły do akcji, której celem było wzbudzenie zainteresowania planszówkami oraz pobudzanie kreatywności i współdziałania w rodzinie. Zadanie polegało na stworzeniu przez Dziecko i Rodzica własnej gry planszowej (najlepiej z wykorzystaniem materiałów recyklingowych lub wykorzystaniem elementów z niekompletnych bądź starych gier).
Dzieci wykonały gry planszowe, które (zanim trafiły, na przedszkolną wystawę) zostały ,,przetestowane" przez koleżanki i kolegów twórców prac.
Zabawa była przednia. Dziękujemy!

Grupa XVI miała dzisiaj nie tylko okazję  obcować z pięknem przyrody , ale także odbyć niezwykłą  wycieczkę w przeszłość.

Wszystko, co zostało zgromadzone z taką starannością  przez gospodarzy " Gościniec Wiecha " , aż " kipii" od ludowej  tradycji. Dzieci z zachwytem oglądały stuletnie wiatraki, szkołę, młyn, kapliczkę, starą chłopską zagrodę, skansen. Największe zainteresowanie jednak zdobyła wizyta u kowala, warsztaty od " bochenka do ziarenka"  i oczywiście przejażdżka wozem. 
Poczęstunek też smakował wybornie!! Ach....kochamy wycieczki!!

11.10
Grupa XVI miała dzisiaj nie tylko okazję  obcować z pięknem przyrody , ale także odbyć niezwykłą  wycieczkę w przeszłość. Wszystko, co zostało zgromadzone z taką starannością  przez gospodarzy " Gościniec Wiecha " , aż " kipii" od ludowej  tradycji. Dzieci z zachwytem oglądały stuletnie wiatraki, szkołę, młyn, kapliczkę, starą chłopską zagrodę, skansen. Największe zainteresowanie jednak zdobyła wizyta u kowala, warsztaty od " bochenka do ziarenka"  i oczywiście przejażdżka wozem. Poczęstunek też smakował wybornie!! Ach....kochamy wycieczki!!

Jesienny, kolorowy tydzień grupy XVI.

Było dużo wesołej zabawy i nauki o: zdrowiu, matematycznych rytmach, figurach geometrycznych i zapoznanie z literką
" A, a".
 

Grupa XVI uczestniczyła  w lekcji  bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ząbkach. Bardzo  dziękujemy za serdeczną atmosferę zajęć, które przeprowadziła dla nas Pani Ewa Muszyńska - bibliotekarka, która promienieje uśmiechem i energią . Dziękujemy za wspaniałe zajęcia o tematyce jesiennej, wiedzę przekazaną dzieciom o książkach oraz zastosowane metody aktywizujące. Profesjonalizm na najwyższym poziomie. ​W klimat zajęć doskonale wpisał się nasz ząbkowski park miejski, który maluje się już wieloma kolorami i przywitał naszych przedszkolaków pięknie i kolorowo. Była to też okazja do krzewienia ducha patriotyzmu, poprzez oddanie hołdu obrońcom Ząbek poległych w czasie wojny 1939 roku.To był bardzo udany dzień.

" Jeden dzień z życia Skrzatów z XVI grupy "
Pani Jesień do nas przyszła, 
taka piękna i złocista.
Malowała i liczyła,
Śpiewała i tańczyła.
I w ogrodzie z nami była
wiele zabw wymyśliła" .
 

Wizyta grupy XVI  w Urzędzie Miasta w Ząbkach. 

Jak zgodnie stwierdziły dzieci, to była" fantastyczna " wycieczka, a jej program niezwykle atrakcyjny!! 
Najpierw wizyta w gabinecie  Pani Burmistrz- Małgorzaty Zyśk i serdeczna rozmowa oraz odpowiedzi na pytania Dzieci, a następnie wielka radość z otrzymanych prezentów . Następnie zwiedzanie niektórych wydziałów Urzędu, w tym : Finansów Miasta, Referatu Oświaty, Urzędu Stanu Cywilnego i wreszcie wizyta w Straży Miejskiej. 
Wszędzie Dzieci spotykały się z ogromną sympatią i ciepłem płynącym ze strony Pracowników Urzędu.
Dziękujemy serdecznie za udzielenie cennych informacji budujących w  Skrzacikach świadomość obywatelską; poświęcony czas, oraz wielkie serce wkładane w różnorodne inicjatywy i przedsięwzięcia realizowane dla dobra Naszej Małej Ojczyzny.

TEMATY KOMPLEKSOWE NA PAŹDZIERNIK:
1. Jak jesienią dbać o zdrowie?
2. Kto może być nauczycielem?
3. W co się bawi z nami jesienny wiatr?
4. Jaki plan na jesień mają zwierzęta?

" Jeden dzień z życia Skrzatów z XVI grupy "
Pani Jesień do nas przyszła, 
taka piękna i złocista.
Malowała i liczyła,
Śpiewała i tańczyła.
I w ogrodzie z nami była
wiele zabw wymyśliła" .

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym, to bardzo ważny temat w edukacji przedszkolnej. Dzieci z grupy XVI zdobyły ostatnio dużo wiedzy w tym temacie, a dzięki   zajęciom poprowadzonym przez Komendanta Straży Miejskiej w Ząbkach znakomicie je utrwaliły i przy okazji odbyły praktyczne i niezwykle atrakcyjne ćwiczenia w "miasteczku ruchu drogowego". Dziękujemy serdecznie!

Dzień Przedszkolaka w naszej grupie. Było dużo radosnej zabawy, sportowych konkurencji, medale, słodki poczęstunek i małe niespodzianki. 

Zabawy integracyjne, tańce, upominki i z okazji Dnia Chłopaka. Dziękujemy Rodzicom za drobne upominki, które sprawiły wiele radości ,,naszym chłopakom".

Plener malarski w " Dniu Marzyciela". Dzieci mają niesamowitą kreatywność i potrafią się  cieszyć, jak nikt. Brawo Kochani!

„Koncert solistów- tradycyjnie i współcześnie” - Pierwszy w tym roku szkolnym koncert z udziałem skrzypaczki, akordeonisty i klarnecisty. Muzycy wykonali utwory wybitnych kompozytorów oraz muzykę ludową. Była także aranżacja muzyki obecnie słuchanej przez młodych słuchaczy, która spotkała się z dużym aplauzem społeczności ,,SKRZATA".

Urodzinki Szymka Ł. Życzymy Ci Szymciu mnóstwa zdrówka i spełnienia marzeń!!

Tematy kompleksowe na wrzesień:
1." Co słychać w przedszkolu"
2." Jak być superbezpiecznym"
3." Jakie są moje supermoce"
4." Kiedy Pani Jesień obchodzi urodziny?"

 

 

 

 

logo ministerstfo edukacji narodowej     logo miasta ząbki     logo mazowiecki kurator oświaty      koło pomocy dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej     logo polskie radio dzieciom

logo chronimy dzieci       logo - co słychać      logo wolters kluwer

 

 

Zegar

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny